4. Štandardizácia v projektovaní výroby
Štandardizácia technológie vychádza zo všeobecných teórií a metód štandardizácie a predstavuje proces vytvárania pravidiel zameraných na usporiadanie určenej činnosti.
Tento proces sa zakladá na dosiahnutých výsledkoch vedy, techniky a praxe a uvažuje sa aj predpokladaný ich ďalší vývoj.
Objektom štandardizačnej činnosti v strojárskej výrobe môžu byť všetky prvky štruktúry objektov strojárskej výroby.
Funkcie a systémy štandardizácie
Prínos štandardizačnej činnosti v strojárskom priemysle vo veľkej miere závisí od princípov, podľa ktorých sú jednotlivé štandardy vytvorené.
Rozvinutie štandardizácie v jednotlivých oblastiach má svoje špecifiká, majú však spoločných 9 princípov:
- Princíp komplexnosti štandardizácie – vyžaduje detailne a všestranne analyzovať možné väzby vytváraných štandardov alebo metód ich tvorby s poznávaním štandardov existujúcich v iných oblastiach. Druhým aspektom je požiadavka komplexnosti vo vertikálnom smere – v rôznych úrovniach hrierarchie nositeľov štandardizácie. Tretím aspektom je požiadavka komplexnosti štandardizovanosti strojových alebo technologických systémov.
- Princíp progresívnosti – zvýrazňuje sa tým požiadavka jednosmernosti pôsobenia. Úlohou je stanoviť neprekročiteľnú dolnú hranicu kvalitatívnych parametrov – fyzikálnych, funkčných, ekonomických… a stanoviť návod, ako túto hranicu dosiahnuť. Druhým aspektom je, že za štandard sa prijíma v danej etape vývoja tá z možných metód a spôsobov výroby, ktorá je najprogresívnejšia.
- Princíp účelovosti – vyžaduje sa úzka väzba medzi tvorbou a inováciou štandardov s procesmi používania štandardov v praxi. (nesmie zabiehať do samoúčelnosti).
- Princíp maximálnej ekonomizácie zdrojov – ústredný princíp každej štandardizačnej činnosti. Množinu zdrojov tvoria suroviny, polovýrobky, existujúce výrobné i nevýrobné stroje, nástroje, prípravky, pracovné sily, a pod. (nehmotné zdroje – potenciál vety a techniky.
- Princíp priority bezpečnosti pri práci – bezpečnosť je nadradená otázkam ekonomiky práce.
- Princíp aktívnych spätných väzieb – zvýrazňuje nevyhnutnosť aktívneho pôsobenia spätných väzieb – vnútorných, vonkajších – spájajúcich štandardizačný systém s okolím – s výrobným procesom.
- Princíp optimálnej kvality – z teórie riadenia kvality výroby sú známe metódy určenia optimálnej kvality produkcie v závislosti od vývoja trhu.
- Princíp optimálneho počtu druhov – redukcia počtu tvarových a rozmerových modifikácií výrobku
- Princíp jednoznačnosti – aby štandardizáciou vznikli jednoznačne interpretovateľné štandardy, ktoré v konkrétnych podmienkach určujú štandardizovaný výrobok.
Štandardizačná činnosť má prínos, najmä:
- Usporiadanie – mení sa stav chaosu
- Zjednotenie – pojmov, názvov…
- Zameniteľnosť- jednej súčiastky druhou,…
- Usmernenie výroby – v smere najprogresívnejších metód,…
- Ekonomizácia výroby – zvyšuje sériovosť, znižuje nároky na strojové vybavenie,…
- Optimálna kvalita a diferenciácia výrobku. – optimum z hľadiska výrobcov aj spotrebiteľov.
Normalizačné činnosti:
- Simplifikácia – cieľom je vylúčiť všetky rozdielnosti výrobkov, ktoré nie sú nevyhnutné, je to prvá metóda št. a ostatné sa modifikovali z jej základu.
- Typizácia – redukuje sa počet existujúcich alebo možných variantov druhov, rozmerov a tvarov na optimálny počet.
- Unifikácia – zlúčením viacerých variantov vzniká jeden ekvivalent.
- Agregátovanie – metóda stavby a využívania strojov, ktorá sa zakladá na geometrickej a funkčnej zameniteľnosti uzlov.
DVE GENERÁCIE ŠTANDARDIZÁCIE
- Systém SSS (simplifikácia, štandardizácia, špecializácia) – prvá generácia vývoja štandard. Produktom epochy priemyselnej revolúcie.
- Systém SSA (štandardizácia, špecializácia, automatizácia) – druhá generácia vývoja štandard. Produktom epochy vedecko-technickej revolúcie.
Štandardizácia vo výrobných procesoch:
Skúma sa najmä:
- Konečná funkcia súčiastky
- Funkčné osobitosti súčiastky
- Konštrukčno-technologické osobitosti súčiastky
- Osobitosti použitia súčiastky
Základnými spôsobmi štandardizácie súčiastok sú:
- Unifikácia súčiastok
- Normalizácia súčiastok
- Typizácia súčiastok
- Dedičnosť súčiastok
Počet komentárov: 1 k téme “4. Štandardizácia v projektovaní výroby”
[…] Štandardizácia v projektovaní výroby […]
Nechaj komentár